14 Wrz 2023 • 3 min

Korzyści i straty, czyli prawdziwa twarz zmiany branży

Przebranżowienie się z architektury na UX czy Product Design może być trudnym wyzwaniem, ale Justyna pokazuje, że jest to możliwe. Mentoring może być cennym wsparciem w tym procesie. Jeśli myślisz o przebranżowieniu się, nie obawiaj się podjąć wyzwania. Istnieje wiele zasobów, które mogą Ci pomóc.

Widok na zatokę w Sydney

Wszyscy boimy się zmian

Naturalne jest, że boimy się zmiany. Wiąże się to z odejściem od tego co znamy. Często  przypisujemy większą wagę temu, co możemy stracić niż korzyściom, które możemy zyskać. Staramy się unikać sytuacji, w której moglibyśmy później żałować swojego wyboru lub też kontynuujemy inwestycję w coś (np. rozwój kariery), ponieważ już wydaliśmy na to pewne zasoby, takie jak czas, pieniądze lub wysiłek, mimo że obecne okoliczności wskazują, że kontynuacja jest nieopłacalna lub nieracjonalna. W tej całej drodze spotykamy wiele barier i błędów poznawczych: status quo, koszty utopione, niechęć do straty. Historia Justyny pokazuje, że można się bać i działać. Że to nie przychodzi samo i trzeba szukać rozwiązań i ludzi, którzy nas wspierają.

"Mentoring pomógł mi uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Dzięki niemu zdobyłam praktyczne umiejętności i doświadczenie, a także rozwinęłam się jako projektantka UX." - Justyna Kaźmierczak


Nie zostawaj sam w tej drodze

Ważnym aspektem w przebranżowieniu i rozwoju jest wsparcie. Nie powinniśmy zamykać się w 4 ścianach tym bardziej, że zawód projektanta opiera się na komunikacji, zrozumieniu i słuchaniu. Projektowanie skupia się na potrzebach i zachowaniach a tego nie jesteśmy w stanie nauczyć się w pojedynkę. Jednym z kluczowych elementów jest feedback, dlatego też powinniśmy o to zadbać podczas działań. Dzięki niemu możemy szybciej osiągnąć zamierzony cel, a także rozwiać nasze wątpliwości czy też omówić różne scenariusze. Nie zawsze mamy jedno rozwiązanie na ten sam nurtujący problem.

Jeżeli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się, idź dalej. Wszystko się kiedyś kończy .“- Winston Churchill

Lepiej poświęcić kilka lat obecnej pracy czy kilkadziesiąt lat przyszłej pracy?

Porzucenie branży, tym bardziej w przypadku Justyny nie było łatwe. Mając za sobą sukcesy i spełnione marzenia pracy w Australii. Często wiedząc i czując, że już nas to nie cieszy i nie czujemy motywacji, tkwimy w miejscu, które znamy. Utożsamiamy się ze swoimi dotychczasowymi działaniami i chcemy być konsekwetni. Dla Justyny architektura była idealnym połączeniem tematów artystyczno-designerskich i technicznych. Jednak, jak przyznaje, droga przez studia architektoniczne była wyboista, a rynek pracy w Polsce dla architektów nie jest łaskawy.

Dlatego też postanowiła szukać miejsca, które jest zbliżone do architektury. Zauważyła większy zysk, jeśli zadba o przyszłe lata w ciekawym dla niej zawodzie, zostawiając za sobą kilka lat w architekturze. Jednak warto podkreślić, że nie był to stracony czas. Wiele kompetencji z tego zawodu, mogła zabrać ze sobą w dalszą podróż projektową.

Przejście od architektury do projektowania UX nie było łatwe, ale dzięki determinacji, pasji i wsparciu mentoringowemu, Justyna znalazła swoje miejsce w świecie technologii. Jej historia jest inspiracją dla wszystkich, którzy myślą o zmianie kierunku w swojej karierze.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany w swojej karierze, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się czegoś nowego i podążać za swoją pasją. Szukaj wsparcia, bądź otwarty na nowe doświadczenia i dąż do realizacji swoich marzeń.

Link do rozmowy z Justyną: