18 Kwi 2023 • 5 min

Przebranżowienie – czy warto i jak zmieniać swoją drogę zawodową?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Twoja obecna praca jest tym, czego naprawdę chcesz? Czy masz poczucie, że Twoja kariera stoi w martwym punkcie, a perspektywy rozwoju są niewystarczające? Przejście do zupełnie nowej dziedziny, choć niełatwe, może dać szansę na nowe wyzwania, rozwój osobisty i zawodowy oraz zwiększenie satysfakcji z pracy. W tym artykule omówimy, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na przebranżowienie.

Przebranżowienie – czy warto i jak zmieniać swoją drogę zawodową? - okładka wpisu

Dlaczego warto rozważyć przebranżowienie?

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć przejście do innej dziedziny. Oto kilka z nich:

  • Zwiększenie szans na rozwój kariery - czasem obecna praca może być martwa drogą i nie daje perspektyw na dalszy rozwój. Przejście do nowej dziedziny może dać szansę na bardziej satysfakcjonującą i rozwijającą się karierę.
  • Osobiste zainteresowania - może zdarzyć się, że Twoje zainteresowania zmieniają się z czasem i chcesz pracować w dziedzinie, która bardziej Cię fascynuje. Przebranżowienie daje możliwość realizacji pasji i pracy nad czymś, co sprawia radość.
  • Elastyczność rynku pracy - rynki pracy w różnych dziedzinach są zróżnicowane. Przejście do nowej dziedziny może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie pracy w miejscu i dziedzinie, gdzie potrzeba pracowników.
  • Wyzwania i motywacja - nowa praca może być wyzwaniem i dawać nowe możliwości rozwoju. Przejście do innej dziedziny może zwiększyć Twoją motywację do pracy i otworzyć nowe możliwości dla Twojego rozwoju osobistego.
  • Perspektywy finansowe - przejście do innej dziedziny może oznaczać większe zarobki lub lepsze perspektywy na rozwój kariery, co może wpłynąć na Twoją sytuację finansową.

Jak się przebranżowić?

Zastanów się, co Cię motywuje do zmiany zawodu

Zanim zaczniesz działać, zastanów się, co sprawia, że chcesz zmienić zawód. Czy szukasz nowych wyzwań? Czy obecna praca Cię nudzi? Czy po prostu chcesz rozwijać swoje umiejętności? Bez określenia celów i motywacji, trudno będzie Ci podjąć właściwą decyzję.

Przeanalizuj swoje umiejętności i kompetencje zawodowe

Jeśli już wiesz, co Cię motywuje, przemyśl swoje umiejętności. Które z nich będą przydatne w nowej pracy, a które będziesz musiał zdobyć od nowa? Możesz także skorzystać z testów osobowości i predyspozycji zawodowych, które pomogą Ci odkryć Twoje mocne strony i wskazać odpowiednie kierunki kariery.

Znajdź nową dziedzinę, branżę, w której chcesz pracować

Kiedy już określisz swoje cele i umiejętności, czas na poszukiwanie nowej dziedziny. Przeglądaj oferty pracy, rozmawiaj z ludźmi z różnych branż, odwiedzaj targi pracy. Znajdź dziedzinę, która Cię interesuje i której będziesz mógł poświęcić swoje umiejętności i pasję.

Uzyskaj nowe kwalifikacje zawodowe

Jeśli zdecydujesz się na zmianę zawodu, być może będziesz musiał zdobyć nowe kwalifikacje lub certyfikaty. Możesz zapisać się na kursy czy odbyć mentoring. Ważne, aby inwestować w swoją edukację, co pozwoli Ci na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji.

Zbuduj swoją sieć kontaktów z branży

Bardzo ważnym elementem w procesie przebranżowienia jest budowanie sieci kontaktów. Przede wszystkim warto rozmawiać z ludźmi z branży, w której chcesz pracować. Możesz szukać mentorów, uczestniczyć w grupach dyskusyjnych na portalach społecznościowych, a nawet odwiedzać konferencje branżowe. Dzięki tym kontaktom zdobędziesz cenne wskazówki i rady.

Zapraszam również do posłuchania mojej historii przebranżowienia. Opowiadam również o tym, jak i dlaczego powstał Design Mentorship, który stał się prawdziwym fenomenem w świecie designu, pomagając młodym projektantom rozpocząć swoją karierę.